صفحه ۲۷۳

«28» مصاحبه با هفته نامه اسپانیایی تیمپو

1379531

خدمت حضرت آیت الله العظمی حسینعلی منتظری

اینجانب احمد رأفت، که در اوایل انقلاب چندین بار افتخار دیدار با شما را داشتم و از نزدیک با یکی از فرزندانتان، مرحوم محمدآقا از لبنان آشنایی داشتم، در حال حاضر سردبیر دفتر خاورمیانه هفته نامه معتبر اسپانیایی تیمپو که در پایتخت ایتالیا قرار دارد را به عهده دارم. در صحبتی که با مدیر اسپانیایی نشریه داشتم، ایشان از من خواستند که با شما تماس برقرار کرده و در صورت موافقت حضرتعالی، مصاحبه ای کتبی انجام دهم، بنده با اجازه شما از فرصت استفاده کرده و سؤالاتی را برایتان ارسال می‎دارم، که شما در صورتی که صلاح دانستید به هر کدام از آنها که مایل بودید پاسخ دهید.

با عرض تشکر فراوان و عرض ارادت
احمد رأفت

سؤالات:

1 - جناب آیت الله العظمی، اخیرا آیت الله سید علی خامنه ای در نامه ای به رئیس مجلس از وی خواست که طرح ترمیم قانون مطبوعات را که از سوی نمایندگان اصلاح طلب ارائه داده شده بود کنار بگذارند. آیا اینچنین نامه ای از نظر قانونی و فقهی در حوزه اختیارات ولی فقیه می‎باشد؟

2 - اصولا حوزه قدرت ولی فقیه را چگونه می‎توان تعیین کرد؟ و آیا قوای سه گانه در ایران بر مبنای قوانین جاری از گونه ای استقلال برخوردار هستند؟

3 - به نوعی به نظر می‎آید که تعبیر کنونی برخی از مقامات در ایران از ولایت فقیه به نوعی است که نقشی برای سایر قوا نمی شناسد. آیا این امر با اصل جمهوری که بر پایه خواست مردم استوار است در تضاد نمی باشد؟

ناوبری کتاب