صفحه ۲۶۹

ترتیب اثر می‎دهد و به اصطلاح طلبگی "در امور مهمه احتمال منجز است"، اگر از باب فرض بچه ای به عابری از خطر راه سخن گفت عابر به گفته او ترتیب اثر می‎دهد. چگونه ما به گفته های یکصد و بیست و چهار هزار پیامبر الهی و این همه از بزرگان و صلحا که عاقبت جنایات و گناهان را به ما گوشزد کرده اند بی اعتنا باشیم ؟! آیا احتمال نمی دهیم گفته آنان صحیح باشد؟!

ضمنا به گروهها و اقلیت هایی که در خارج از کشور علاوه بر فعالیت علمی و سیاسی که حق طبیعی همه افراد است از کارهای خشونت بار و خرابکاریها و قتل نفوس دریغ ندارند و جوانهای خام را در مسیر اهداف تند خود به دام می‎اندازند دوستانه تذکر می‎دهم که زیربنای حکومت ملت است و ملت ما هرچند از حکومت آخوندی زده شده باشند ولی به شما هم با ادامه روش فعلی ایمان ندارند، لذا بجاست محترمانه به ملت اسلامی ایران بپیوندید و از گروه بازیهای سیاسی آمیخته با خشونت و تندی پرهیز نمایید. حکومت مسؤولیت و بار سنگینی است که مردمان عاقل وزین حتی المقدور از پذیرش آن فرار می‎کنند مگر اینکه احساس تکلیف الهی کنند.

مولا امیرالمؤمنین (ع) در خطبه 33 نهج البلاغه با اشاره به کفش پاره خود به ابن عباس فرمودند: "والله لهی احب الی من امرتکم الا ان اقیم حقا او ادفع باطلا" به خدا قسم این کفش پاره نزد من از حکومت بر شما محبوبتر است مگر اینکه بتوانم در سایه آن حقی را به پا دارم و یا جلوی باطلی را بگیرم؛ پس چگونه ما راضی می‎شویم برای به دست آوردن حکومت یا تحکیم حکومت خود - آن هم به نام اسلام و دین - دست به جنایت بزنیم و مزاحم بندگان خدا شویم ؟!

البته ارشاد و راهنمایی و امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی است و در برابر جنایات و خلافکاریها سکوت روا نیست.

به امید روزی که زمینه ها فراهم و موانع برطرف گردد و شاهد حضور گرم هموطنان خارج از کشور در وطن خود باشیم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

هفتم تیرماه 1379
قم - حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب