صفحه ۲۳۸

در حدیث معتبر ابوصباح کنانی به امام صادق (ع) می‎گوید: همسایه ای داریم که نسبت به امیرالمؤمنین (ع) بدگویی می‎کند، اجازه می‎دهید به حساب او برسیم ؟ حضرت فرمودند: آیا تو کاری انجام می‎دهی ؟ گفتم: به خدا قسم اگر اجازه دهید در کمین او می‎نشینم و با شمشیر خود او را می‎کشم. حضرت فرمودند: "هذا الفتک، و قد نهی رسول الله (ص) عن الفتک، یا اباالصباح ! ان الاسلام قید الفتک" (کافی، ج 7، ص 375)، این کار ترور است، و رسول خدا(ص) از ترور نهی کردند، ای ابوصباح ! تحقیقا اسلام مخالف و مانع ترور است.

و حضرت مسلم بن عقیل نیز همین حدیث را از رسول خدا(ص) نقل کردند و بر این اساس حتی نسبت به ابن زیاد ملعون حاضر نشد این عمل را انجام دهد.

متأسفانه تعلیمات و تبلیغات غلط سبب شده که برخی افراد خام نسبت به بندگان خدا که مسلمان و خدمتگزار به اسلام و کشور می‎باشند و قلب آنان برای مصالح کشور می‎تپد چنین تصمیمات تند و ناروایی را می‎گیرند.

مجرد اینکه جمعی نسبت به برخی مسائل سیاسی کشور نظر انتقادی و مخالف دارند مجوز حمله به آنان یا محروم کردن آنان از حقوق اجتماعی نیست؛ تشخیص مصلحت در مسائل سیاسی داخلی و خارجی کشور و کیفیت اجرای آنها تقلیدی نیست و همه اهل نظر حق دارند نظریات خود را ابراز نمایند، و این قبیل تضارب افکار و اختلاف انظار موجب رشد ملت و تعالی کشور می‎باشد و برای ملت رحمت است.

کشور ملک طلق قشری خاص نیست بلکه متعلق به همه ملت است، و چنین نیست که ملت قاصر و محتاج به قیم باشند. جای تعجب است که جمعی به بهانه حمایت از اسلام و انقلاب دست به اعمال تند و خشونت آمیز می‎زنند و علاوه بر خدشه دارنمودن امنیت عمومی و ایجاد هرج و مرج در جامعه، اسلام عزیز را که دین رحمت و عاطفه و شریعت سمحه سهله است در سطح جهان زیر سؤال می‎برند.

کسانی که معمولا در پشت صحنه قرار گرفته و جوانهای خام را توجیه، تشویق و تحریک به انجام این قبیل جنایات می‎کنند دانسته یا ندانسته به اسلام و انقلاب و کشور خیانت می‎کنند. بزرگترین بلا و آفت کشور هرج و مرج اجتماعی است که به وسیله گروههای فشار و محرکین آنان انجام می‎شود.

ناوبری کتاب