صفحه ۱۸۸

- برخلاف تبلیغات مغرضانه - به نظام اسلامی کشور علاقه مند است و به اندازه قدرت خویش درصدد دفاع از آن بوده و می‎باشد، و از تبلیغات سوئی که علیه اصل نظام و در نتیجه علیه اسلام عزیز می‎شود رنج می‎برد. انسان جزو نظام عالم است، و عالم طبیعت عالم تحول و تکامل می‎باشد؛ و مجرد اظهارنظر در مسائل به امید کامل تر شدن، انسان را نه کافر می‎کند و نه ضد نظام. تجربیات این بیست ساله به ما می‎آموزد که این نظام از کجا آسیب دیده و طبعا باید درصدد رفع مشکلات آن باشیم.

در این فصل به چند نکته اشاره می‎کنم:

نکته اول: اصول مردمی قانون اساسی

در قانون اساسی اصول مربوط به جمهوریت نظام و حقوق ملت و آزادیهای مشروع آنان نسبتا خوب تنظیم شده، و جنبه های اسلامی و شرعی نیز در این اصول رعایت شده است، ولی در برخی از اصول سیاسی آن اشکالات و تضادهایی احساس می‎شود؛ هرچند در شرایط فعلی تغییر آنها مشکل است، و چه بسا اقدام به تغییر موجب سوءاستفاده فرصت طلبان گردد، و همان گونه که گفته اند: "الامور مرهونه بأوقاتها"؛ و بر این اساس باید قانون موجود محور عمل قرار گیرد و کشور با تفاهم مسؤولین و نیروها در مقام عمل اداره شود.

ولی لازم است فعلا نقاط ضعف بررسی شود تا ان شاءالله با تحقق زمینه و شرایط تغییر، نسبت به آنها تصمیم گرفته شود؛ و از هیأت پیگیری و نظارت بر قانون اساسی انتظار می‎رود در اثناء مطالعات خود در قانون نکته هایی را که در این رابطه به ذهنشان می‎آید یادداشت نموده تا در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

نکته دوم: اصول سیاسی قانون اساسی

اکثریت قاطع مردم ایران مسلمانند و به پیاده شدن مقررات و احکام اسلامی در کشور علاقه مند می‎باشند، ولی در عین حال طالب آزادیهای مشروع خود نیز هستند.

خواسته ملت همواره در این شعار سه گانه متجلی بوده: "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" و بر این اساس اصولی از قانون اساسی که مربوط به استقلال

ناوبری کتاب