صفحه ۱۵۲

حقوق ملت و تحصیل آزادیهای مشروع انجام شد و در این راه انسانهای مخلص و متعهدی فدا شدند، ناچارم به این صورت پاسخگوی پرسشهای شما باشم کمال تأسف را دارم؛ ولی بیان حقایق و دفاع از اسلام و حقوق مردم همواره در طول تاریخ این گونه مشکلات را در بر داشته است، امید است در انجام وظایف الهی و انسانی کوتاهی نکرده باشم.

به یاد دارم استاد بزرگوار مرحوم آیت الله العظمی بروجردی می‎فرمودند: "انا کل یوم رجل" من هر روز مرد دیگری هستم، و این سخن بیانگر این نکته است که انسان نمی تواند ادعا کند که به حقیقت مطلق رسیده است، و همواره باید در تصحیح مواضع و دیدگاههای خود در جهت دستیابی به حقیقت برتر کوشا باشد. البته آنچه را که با به کارگیری همه تلاش خود به دست آورده و بدان رسیده است برای وی حجت است و وظیفه دارد تا رسیدن به حقیقت برتر و یا کشف اشتباه خود به آن پایبند باشد.

اینک در رابطه با پرسشهای شما مطالبی را فهرست وار یادآور می‎شوم:

[ ولایت فقیه ]

سؤال اول: اکنون بیست سال از انقلاب اسلامی می‎گذرد اما جامعه ایران هنوز به تفسیر واحد یا صحیحی از جمهوری اسلامی نرسیده است. به نظر شما نقش صحیح ولایت فقیه و ولی فقیه در یک جمهوری اسلامی چیست ؟ صلاحیت لازم برای ولی فقیه شدن چیست ؟ و رهبر چگونه باید انتخاب شود، از طریق یک مجلس منتخب یا از طریق انتخاب آحاد مردم ؟

جواب: اینکه مشروعیت حکومت و لزوم اطاعت از حاکم در شریعت اسلام به نصب حاکم است از ناحیه خدا، و یا به انتخاب اوست از ناحیه مردم - برحسب یک قرارداد اجتماعی - و یا اینکه فرق است بین حاکمیت پیامبران و امامان معصوم (ع) و بین حاکمیت دیگران، این یک بحث طلبگی است که مجال واسعی را می‎طلبد.

آنچه مسلم است اینکه تحقق و خارجیت حکومت عادلانه و ثبات و استقرار آن در هر حال به انتخاب مردم و پذیرش آنان وابسته است.

1 - پیامبراسلام (ص) پس از ادعای پیامبری ادعای حاکمیت نکرد، ولی پس از بیعت هفتاد و سه نفر از بزرگان مدینه در ایام حج در گردنه منی با آن حضرت زمینه

ناوبری کتاب