صفحه ۲۰۶

مهدی (عج) آخرین و دوازدهمین امام است که زنده و غایب می‎باشد تا هنگامی که خدا مصلحت بداند و به او فرمان ظهور و قیام بدهد.

از زمان پیامبر(ص) پیوسته خود آن حضرت و امامان پس از او یکی پس از دیگری در موارد مختلف و به تعبیرات گوناگون نام آن حضرت و غیبت او و طولانی بودن غیبت و نشانه های ظهور او را هنگامی که زمین پر از ظلم و ستم شده باشد و شرایط ظهور او فراهم شود تذکر داده اند.

و علاوه بر احادیث شیعه که در این زمینه اجمالا به حد تواتر نقل شده، علمای اهل سنت نیز آمدن حضرت مهدی را در آخر الزمان به سندهای بسیار نقل کرده اند. برای تفصیل مسأله و خصوصیات باید به کتابهای مفصل که از ناحیه علما و بزرگان شیعه و سنی در این زمینه نوشته شده مراجعه شود، از جمله کتاب بحارالانوار مرحوم مجلسی در این زمینه کتاب جامعی است که به فارسی هم ترجمه شده؛بحارالانوار، ج 13، چاپ امین الضرب؛ و مجلدات 51 و 52 و 53 چاپ بیروت اینک در اینجا چند حدیث از رسول خدا(ص) نقل می‎کنیم:

1 - ابوایوب انصاری نقل می‎کند که رسول خدا(ص) در بیماری شان به فاطمه (س) فرمودند: "و الذی نفسی بیده لابد لهذه الامة من مهدی و هو والله من ولدک"بحارالانوار، ج 51، ص 67 [قسم به کسی که جانم به دست اوست وجود مهدی برای این امت ضروری است، و به خدا قسم او از اولاد تو می‎باشد.]

ناوبری کتاب