صفحه ۴۱۷

11 - امام باقر(ع): "به شیعیان امر کنید که به زیارت قبر حسین (ع) بروند؛ همانا رفتن زیارت او رزق را زیاد کرده، عمر را طولانی نموده و عوامل بدی را از بین می‎برد...".همان، ج 98، ص 48، ح 17.

12 - امام صادق (ع): "صدقه ای که در شب پرداخت شود غضب خداوند را فرو نشانده، گناه بزرگ را از بین برده و حسابرسی قیامت را آسان می‎کند؛ و صدقه ای که در روز پرداخت شود مال را بارور کرده و عمر را زیاد می‎کند".همان، ج 93، صص 125 - 126.

13 - امام صادق (ع): "سه چیز بدن را ویران نموده و چه بسا باعث قتل انسان می‎شود: با شکم پر حمام کردن، آمیزش در حال پر بودن شکم، و ازدواج (جوان) با پیرزن".وسائل الشیعة، باب 152 از ابواب مقدمات النکاح، ح 1، ج 20، ص 255.

ناگفته نماند رعایت هر یک از امور گفته شده در صورتی در بقا و طول عمر انسان تأثیر بسزایی خواهد داشت که به همراه رعایت سایر امور باشد و از چیزهایی که در این مسیر مانع محسوب می‎شوند احتراز گردد.

در زمینه حفظ سلامتی بدن و تغذیه صحیح و خواص هر یک از مواد خوراکی و آشامیدنی، و نیز کارهایی که باعث ضعف و بیماری می‎گردد، روایات متعددی از پیشوایان دین (ع) رسیده است که مرحوم مجلسی (ره) به طور مشروح آنها را در جلد 59 کتاب شریف "بحارالانوار" جمع آوری نموده است و ما برای رعایت اختصار تنها در ذیل به چند مورد که در این زمینه از رسول گرامی اسلام (ص) نقل شده است بسنده می‎کنیم:

1 - "آب را به صورت مکیدن بیاشامید و از یکباره نوشیدن آن پرهیز نمایید".بحارالانوار، ج 59، ص 293.

2 - "با نمک غذای خود را آغاز نمایید که هفتاد درد را درمان می‎کند".همان.

ناوبری کتاب