صفحه ۴۱۳

از جمله انسان بستگی زیادی با وضع زندگی آنها دارد و با تغییر شرایط کاملا تغییر پیدا می‎کند؛ امروزه دانشمندان توانسته اند تا حدودی در آزمایشگاهها طول عمر برخی از گیاهان و حیوانات را افزایش داده و حتی در برخی موارد به چندین برابر آن برسانند.

در حقیقت می‎توان گفت علت اصلی مرگ موجودات پایان رسیدن عمر مشخص آنها نیست؛ بلکه مرگ آنها به واسطه اختلالاتی است که در اثر برخی شرایط و عوامل طبیعی در ساختار وجودی آنها پیدا می‎شود. در نتیجه اگر بتوانیم شرایط مساعد حیات یک موجود زنده را به طور نسبی فراهم کنیم از عمر بسیار بالایی برخوردار خواهد شد.

وجود انسانهایی با عمر دراز و طولانی در میان اقوام گذشته خصوصا قوم نوح - چنانکه از برخی مدارک تاریخی به دست می‎آید - خود گواه روشنی بر درستی این مدعاست؛ خداوند متعال در قرآن مجید در بیان تلاش حضرت نوح (ع) برای تبلیغ و دعوت مردم به سوی توحید چنین می‎گوید: (فلبث فیهم الف سنة الا خمسین عاما)سوره عنکبوت (29): آیه 14. یعنی: "پس نوح در میان آنها هزار سال بجز پنجاه سال درنگ نمود". در پاره ای از روایات گفته شده که ویژگی حضرت نوح (ع) - که همان طول عمر است - در حضرت قائم (ع) نیز موجود است.بحارالانوار، ج 51، ص 217.

و نیز قرآن کریم در بیان مقدار خواب اصحاب کهف چنین می‎گوید: (و لبثوا فی کهفهم ثلاث ماءة سنین و ازدادوا تسعا)سوره کهف (18): آیه 25. یعنی: "و آنها در غار کوه سیصد سال و نه سال هم زیادتر درنگ کردند".

مرحوم شیخ صدوق (ره) یکی از بزرگان و مفاخر شیعه در قرن چهارم کتابی دارد به نام "کمال الدین و تمام النعمة" که به واسطه خوابی که در آن حضرت حجت (ع) به او دستور تدوین چنین کتابی را داد نوشته شده است؛کمال الدین و تمام النعمة، مقدمة المصنف، ص 3. در این کتاب برای این که خیال نشود طول عمر زیاد حضرت حجت (ع) چیزی است محال و غیر ممکن، اسامی افراد

ناوبری کتاب