صفحه ۳۹

(مسأله 13) داروهای روان، عطر، روغن، واکس و صابونی که از کشورهای دیگر وارد می‎شود، اگر انسان به نجس بودن آنها یقین ندارد پاک است.

(مسأله 14) ماشینهای لباسشویی در صورتی که سیستم آنها طوری باشد که آب لوله کشی شهر به لباسها متصل و بر همه آنها مسلط می‎شود، گرچه غساله آن بتدریج خارج گردد، پاک کننده لباسهای نجس است. و در صورتی که سیستم آنها طوری است که تماس آب به تمام لباس ها یک مرتبه صورت نمی گیرد بلکه پس از قطع آب به وسیله دوران ماشین آب بتدریج به همه لباسها می‎رسد، در این صورت حکم شستن با آب قلیل را دارد، که اگر حداقل دو مرتبه عملیات آب گیری انجام گیرد و آب غساله آن خارج گردد لباسها پاک می‎گردند.

چند توصیه برای بهداشت فردی:

1 - به هیچ وجه با دستهای آلوده طهارت نگیرید.

2 - از طهارت با آبهای آلوده و همچنین طهارت در توالتهای عمومی کثیف خودداری کنید، زیرا باعث ابتلا به عفونتها می‎شود.

3 - قبل و بعد از هر بار دستشویی رفتن دستهای خود را با آب و صابون کاملا بشوئید.

4 - جهت پیشگیری از انتقال عفونت و انواع میکروبها به دستگاه تناسلی به هنگام طهارت بایستی ناحیه تناسلی را از قسمت جلو به عقب بشوئید و سپس خشک نمائید.

5 - خروج ترشحات زرد رنگ، قهوه ای و یا سبز رنگ همراه با بوی بد که ممکن است باعث خارش و سوزش نیز گردد غیر طبیعی بوده و نیاز به پیگیری و درمان دارد.

6 - هیچ گاه از لباس زیر دیگران استفاده نکنید.

7 - لباسهای زیر خود را جدا از سایر لباسهای خود و دیگران بشوئید.

8 - از لباس زیر نخی استفاده کنید؛ زیرا لباسهای زیر با پارچه های پلاستیکی و از نوع تنگ و چسبان احتمال ابتلا به عفونتها را افزایش می‎دهد.

ناوبری کتاب