صفحه ۳۵۴

وقتی چنین منظره ای را مشاهده کردم نسبت به پیدا کردن فرزند علاقه مند شدم".وسائل الشیعة، همان، باب 1، ح 2، ص 355.

6 - امام صادق (ع): "رسول خدا(ص) فرمودند: عیسی بن مریم (ع) به قبری برخورد کرد که صاحبش در حال عذاب بود، سال بعد که از کنار آن قبر عبور می‎کرد دید از عذاب صاحب قبر خبری نیست، پس با خدا چنین سخن گفت: پروردگارا ! سال پیش به این قبر برخورد کردم در حالی که صاحبش عذاب می‎شد و امسال اثری از عذاب او نمی بینم ؟ خداوند به او وحی کرد: فرزند صالح و شایسته این شخص به حد رشد و بلوغ رسید پس راه عبور مردم را اصلاح کرد و یتیمی را پناه داد، بدین خاطر پدرش را بخشیدم..."همان، باب 2، ح 5، ص 359.

پدر و مادر باید توجه نمایند که شخصیت فرزندانشان جزئی از شخصیت آنها شمرده می‎شود؛ خداوند متعال در قرآن مجید برای معرفی مقام والای حضرت ابراهیم (ع) به ذکر پیامبران و شخصیتهای بزرگی که از نسل و دودمان او در زمانهای مختلف به وجود آمدند پرداخته و از آنها به تفصیل نام برده است.سوره انعام (6): آیات 84 تا 86.

حق فرزند تنها با تأمین هزینه زندگی و مسکن و تغذیه حاصل نمی شود؛ بلکه مهمتر از آن تغذیه روح و جان وی با بهره گیری از اصول و روشهای صحیح تعلیم و تربیت است؛ خداوند متعال خطاب به افراد با ایمان چنین می‎گوید: (یا ایها الذین آمنوا قوا انفسکم و اهلیکم نارا وقودها الناس و الحجارة )سوره تحریم (66): آیه 6. یعنی: "ای کسانی که ایمان آورده اید ! خود و خانواده خویش را از آتشی که هیزم آن انسانها و سنگها می‎باشد حفظ نمایید".

حقوق فرزند بر والدین:

همان گونه که فرزند در مقابل پدر و مادر وظایف و مسؤولیت هایی دارد و بایستی

ناوبری کتاب