صفحه ۲۷۴

نکند. روحیه خدامحوری در زندگی خانوادگی کلید گشایش بسیاری از مشکلات و نابسامانی ها بوده و زن و مرد را با وجود انواع سختی های طاقت فرسا به ادامه زندگی امیدوار می‎سازد.

شاید بتوان گفت سازگاری برخی پیامبران و اولیای خدا با همسران ناموافق خویش و تحمل برخی ناگواریها از طرف آنها به خاطر همین مسأله یعنی جلب رضایت خداوند متعال و تقرب به سوی او بوده است.

زن یا شوهری که به خانواده به این دید نظر نماید و معتقد شود که به واسطه سازگاری و نگاه داشتن پایه های زندگی خانوادگی مشمول رحمت پروردگار گردیده و پاداشهای اخروی نصیب او می‎شود، هر چه بیشتر به ادامه زندگی زناشویی دلگرم شده و به واسطه وجود برخی گرفتاریها و کمبودها به فکر جدایی و گسستن پیوند زناشویی نمی افتد.

در سخنان پیشوایان دین (ع) روی این موضوع یعنی جنبه روانی مسأله خانواده و این که زن و شوهر در طول زندگی زناشویی خود را در مقام اطاعت خداوند ببینند بسیار تأکید شده است، که در اینجا به برخی از این کلمات ارزشمند اشاره می‎نماییم:

1 - پیامبراکرم (ص): "هیچ چیزی محبوبتر نزد خداوند عزوجل از خانه و کاشانه ای که در اسلام به واسطه پیوند زناشویی آباد گردد وجود ندارد، و هیچ چیزی مبغوضتر نزد خداوند عزوجل از خانه و کاشانه ای که در اسلام به واسطه جدایی خراب و نابود گردد وجود ندارد".وسائل الشیعة، همان، باب 1، ح 10، ص 16.

2 - پیامبراکرم (ص): "کسی که به خاطر تأمین هزینه های عیال و خانواده خود را به زحمت و مشقت می‎اندازد همانند جهادگر در راه خداست".بحارالانوار، ج 100، ص 13، ح 59.

3 - پیامبراکرم (ص): "هر زنی از دنیا برود در حالی که شوهرش از او راضی باشد در بهشت داخل گردد".سنن ابن ماجة، ج 1، ص 595، ح 1854.

ناوبری کتاب