صفحه ۱۳۱

سابقه دیرینه حج:

"حج" یک آزمون بزرگ الهی است که جاذبه های روحی آن زمینه ساز تحول معنوی حج گزاران و سیر و سلوک آنان به سوی خداوند متعال است.

فردی که در صدد انجام عمل حج است با پوشیدن لباس "احرام" از امتیازات ظاهری و لباسهای رنگارنگ و زر و زیور خود را دور کرده و با خودداری از پاره ای لذتها و پرداختن به خودسازی از این جهان مادی جدا شده و در عالمی از نور و صفا فرو می‎رود.

خانه کعبه پرچم و علم اسلام و حرم امن پناهندگان به ساحت حضرت حق نخستین خانه توحید و باسابقه ترین معبدی است که در روی زمین برای مردم و به سود جامعه بشریت در نقطه ای حساس ساخته شده است؛ این خانه که دو هزار سال پیش از خلقت حضرت آدم (ع) محل زیارت فرشتگان بودوسائل الشیعة، باب 1 از ابواب وجوب الحج و شرائطه، ح 6، ج 11، ص 9. و سپس بنا به برخی نقل ها در طوفان نوح آسیب دید به دست حضرت ابراهیم (ع) تجدید بنا گردید.

زراره یکی از اصحاب حضرت صادق (ع) می‎گوید: به ایشان گفتم: فدایت شوم حدود چهل سال است که درباره حج از شما مسأله می‎پرسم و شما جواب آن را بیان می‎کنید. حضرت فرمودند: ای زراره ! تو انتظار داری خانه ای که دو هزار سال قبل از آفرینش آدم محل حج بوده است مسائلش در عرض چهل سال تمام شود؟همان، ح 12، ص 12.

حضرت ابراهیم (ع) که عمری را به مبارزه با بت پرستی و تلاش در راه گسترش فرهنگ توحید گذرانده بود و توانسته بود دلهای افراد مستعد را به نور ایمان روشن

ناوبری کتاب